Михайло Мариняк (mmaryniak) wrote,
Михайло Мариняк
mmaryniak

Візуалізація Львова — Полтва і міські мури

Велику частину мого свідомого життя я проводжу у Львові. Завжди цікавило, як то Львів виглядав років так 300 тому.

В моїй уяві побудувати картину міських укріплень і річки Полтви було важко. А от Зиґмунт Розвадовський з колегою в 1929 році намалювали панораму Львова другої половини XVIII ст.

Львівські міські пейзажі середини XIX ст. теж не особливо візуалізувались. В книзі Бориса Васильовича Мельника "Вулицями старовинного Львова" (видання 2006 р.) є кілька цікавих картин, які мені допомогли.

Також дізнався, що в музеї найдавніших пам'яток Львова є макет середньовічного міста, треба буде піти глянути.З.Розвадовський та С.Яновський, 1929 р.
Панорама Львова, др. половина XVIII ст.

Опишу панораму словами львів'янина, якого цитує І.Крип'якевич у своїй книзі "Історичні проходи по Львові" (видання 1932 р.):
Ще коло 1780 р. на вулиці Карла Людвика (пр. Свободи, непарні числа) «нічого іншого не було, тільки багна й трясовища; кілька домиків, розкинених тут і там при вулиці Єзуїтській (вул. акад. В.Гнатюка), два домики при вул. Сикстуській (вул. Дорошенка), а як ціла Широка вулиця (вул. Коперника), все місце було болотнисте, самі мочари, трясовища, зарослі тростиною,— там на качки славно польовано»

Після приєднання Львова в 1772 році до Австрії почали розбиратися львівські оборонні мури і вже в 1844 році Нижні Вали (проспект Свободи) виглядав гламурно, з річкою і мостиками.


Нижні вали (проспект Свободи)
Літографія К.Ауера, 1844 р.


Площа Фердинанда (площа Міцкевича)
Акварель А.Ґаттона, 1847 р.

До 1890 році річку Полтву сховали до підземного колектору, у 1900 році завершено будівництво Львівського оперного театру. Вали Гетьманські мали лінію кінного трамваю, в 1905 році проспект виглядав знайомо.


Вали Гетьманські, поштівка 1905р.

Я здивувався, коли побачив, як виглядала вул. Івана Франка між площею Соборною і вул. Зеленою в середині XIX ст. Я думав, в той час там вже було забудовано суттєво щільніше.


Вулиця Панська (вул. Івана Франка)
Ґуаш, cередина XIX ст.
Tags: Львів, візуалізація, історія
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments